Welsh Cup 2012–13

Welsh Cup

Sgorio

Tuesday, 13 Nov 2012, 12:16

The Final

Prestatyn 3-1 Bangor (a.e.t)


Semi Finals

Bangor City 1-0 The New Saints
Barry Town 1-2 Prestatyn Town

Quarter Finals

Bangor City 1-0 Airbus UK
Carmarthen 2-3 Prestatyn (a.e.t)
Flint Town United 0-2 Barry Town
Haverfordwest County 0-1 The New Saints

Fourth Round

Barry Town 2-1 Pontardawe
Carmarthen Town 3-2 Bala Town (a.e.t.)
Chepstow 3-4 Haverfordwest
Flint Town United 3-1 Caerau Ely
Gap Connah’s Quay 0-2 Bangor City
Newtown 1-1 Airbus UK
(a.e.t) Airbus UK won 4-5 on penalties
Prestatyn Town 2-0 West End
The New Saints 5-1 Rhyl FC


Third Round

Aberystwyth Town 2-5 Rhyl
Airbus UK 3-0 Port Talbot Town
Afan Lido 3-4 Prestatyn Town
Bangor City 4-1 Aberdare Town
Barry Town 3-1 Ely Rangers (a.e.t.)
Flint Town United 1-0 Llanidloes Town
GAP Connah’s Quay 4-2 Llanelli
Gwalchmai 0-2 Chepstow Town
Holyhead Hotspur 1-2 Carmarthen Town
Holywell Town 0-2 Caerau Ely
Llandudno Junction 2-3 Haverfordwest County
Llanrug United 0-5 West End
Monmouth Town 2-3 Bala Town
Newtown 2-0 Cefn Druids
Pontardawe P-P Goytre
The New Saints 3-1 Conwy Borough (a.e.t.)


Second Round

Northern Section
Brymbo 1-3 Cefn Druids
Conwy Borough 1-1 Buckley Town
(a.e.t. Conwy won 4-3 on penalties)
Corwen 1-2 Gwalchmai (a.e.t.)
Flint Town United 3-0 Greenfield
Holyhead Hotspur 5-2 Pwllheli
Holywell Town 5-3 Llandudno Town (a.e.t.)
Llanidloes 3-2 Caersws
Llanrheadr 2-3 Llanrug
Montgomery Town 1-3 Llandudno Junction
Waterloo Rovers 0-5 Rhyl

Southern Section
Aberdare Town 2-1 Tata Steel
Caerau 1-3 Goytre
Cambrian & Clydach 0-1 Haverfordwest
Chepstow Town 4-1 Grange Quins
Ely Rangers 6-1 Aberbargoed Buds
Goytre United 2-4 Caerau Ely
Newbridge 1-5 Monmouth Town
Penrhyncoch 1-2 Barry Town
Pontardawe 2-0 Ton Pentre
West End 2-0 Rhayader Town


First Round

Northern Section
Brickfield Rangers 2-5 Pwllheli
Brymbo 1-1 Penycae
(a.e.t. Brymbo won 3-0 on penalties)
Caernarfon 0-0 Conwy Borough
(a.e.t. Conwy won 4-3 on penalties)
Cefn Druids 7-1 Llanberis
Coedpoeth United 1-2 Caersws
Corwen 2-1 Ruthin Town (a.e.t.)
Flint Town Utd. 3-2 Guilsfield Athletic
Four Crosses 1-2 Llanrug Utd.
Gwalchmai 4-1 Carno
Halkyn Utd. 1-6 Llanidloes Town
Holyhead Hotspur 6-2 Llansanffraid Village
Holywell Town 3-1 Denbigh Town
Llandudno Junction 4-2 Mold Alexandra
Llanllyfni 0-4 Greenfield
Llanrhaeadr-ym-Mochnant 2-1 Glan Conwy (a.e.t.)
Llanuwchllyn 3-6 Buckley Town
Porthmadog 2-3 Llandudno
Rhyl 7-0 Bodedern Athletic
Venture Community 2-5 Montgomery
Waterloo Rovers 5-1 Rhydymwyn

Southern Section
Aberbargoed Buds 2-1 Treforest
AFC Porth 0-0 Monmouth
(a.e.t. Monmouth won 6-5 on penalties)
Ammanford 1-2 Chepstow Town
Brecon Corinthians 2-5 Haverfordwest County
Bridgend Town 0-1 Pontardawe Town
Caerau 8-0 Llantwit Fardre
Caerleon 2-5 Barry Town
Cardiff Grange Harlequins 4-3 Llanwern
Croesyceiliog 3-7 Caerau Ely
Cwmamman Utd. 1-5 Newbridge on Wye
Cwmbran Celtic 0-1 Cambrian & Clydach Vale
Dinas Powys 1-3 Ton Pentre
Ely Rangers 3-1 Bryntirion Athletic
Goytre (Gwent) 3-0 Llwydcoed
Goytre United 6-0 Pontyclun
Pontypridd 0-0 Aberdâr
(a.e.t. Aberdare won 3-0 on penalties)
Presteigne St. Andrews 0-2 Penrhyncoch
Rhayader Town 2-0 Risca Utd.
Tata Steel 7-4 Bridgend Street
West End 4-0 Ffynnon Taf